Architektura i nowoczesne budownictwo – Polski Pawilon: Biennale Architektury w Wenecji 2010 / Agnieszka Kurant & amp; Aleksandra Wasilkowska

Maciej Landsberg Instalacja Emergency Exit, Pawilonu Polskiego na Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku, przez artystkę Agnieszkę Kurant i architektkę Aleksandrę Wasilkowską, ma na celu wyjście poza logikę miejskiej rzeczywistości poprzez stworzenie przenośnych otworów w przestrzeni miejskiej: między przestrzeniami miejsca niepewności i zwątpienia w nieciągłość w czasie i przestrzeni, takie jak opuszczone lub niedokończone budynki, miejsca katastrof lub wypadki, nielegalne rynki, dachy i tunele.
Tytuł odnosi się ironicznie do przepisów BHP w budynkach i przestrzeni miejskiej, które starają się planować, kontrolować ryzyko i eliminować przypadkowe i nieoczekiwane.
Więcej zdjęć i opis architekta po przerwie.
.
Neonowy znak Wyjścia Awaryjnego wisi na fasadzie Pawilonu Polskiego.
Wewnątrz surrealistyczna struktura złożona z setek zrekultywowanych klatek dla ptaków ukrywa ścieżkę prowadzącą na szczyt.
Jest oświetlona od środka, co sugeruje krajobraz nocny, fantastyczny, zmaterializowany świat, zawierający obiekt i działanie.
Wspinasz się na pozornie niebezpieczną strukturę.
Na szczycie szczytu patrzysz w dół na wzburzone morze chmur.
Twój oddech przyśpiesza, twój puls przyspiesza; spoglądasz w dół, a potem na zewnątrz, a następnie skaczesz ślepo w pustkę.
.
..
.
Maciej Landsberg Instalacja zbudowana jest z agregatu metalowych klatek, częściej wykorzystywanych do przechowywania ptaków i zapobiegania lotom, w celu stworzenia nowego fikcyjnego sportu w kontekście miejskim.
Projekt nawiązuje do form niszczejących obiektów sportowych, takich jak skocznia narciarska na Mokotowie, Warszawa – surrealistyczna ikona architektury ery socjalistycznej, która obecnie jest w ruinie.
Podczas fazy testowej zwiedzający będą mogli wspiąć się na szczyt struktury i wyskoczyć do sztucznie wygenerowanych chmur, reprezentujących najwyższą swobodę i miejski eskapizm.
Pawilon Polski działa jako laboratorium, w którym wyjście awaryjne angażuje się bezpośrednio w społeczeństwo, by prowokować, inspirować i ekscytować ciało kolektywne.
Działania te zostaną udokumentowane, a następnie przedstawione w pawilonie.
.
Maciej Landsberg Kurant i Wasilkowska interpretują miasto jako nieprzewidywalny, złożony system, którego zbiorowe zrozumienie składa się z przecinających się przestrzeni rzeczywistych i urojonych, zmienionych przez niezwykle rzadkie zdarzenia.
Dziewięć na dziesięć rzeczy, które wpływają na nasze zachowanie i myślenie, są niewidoczne lub niematerialne.
Czynniki takie jak mity, plotki i legendy nakładają się na środowisko fizyczne, tworząc miejską morfologię powiększonych krajobrazów.
W tym samym czasie spontaniczność i ryzyko istnieją jako cechy ludzkie, które mogą działać przeciwko racjonalnej warstwie kontroli w obrębie tkanki miejskiej.
Zarówno niewidoczne zjawiska, jak i działania społeczne mogą zmienić dynamikę ulicy, dzielnicy, a nawet całego miasta.
Architekci i planiści nie są w stanie precyzyjnie przewidzieć wszystkich potrzeb i przekształceń miasta.
Jeśli sztywny i deterministyczny plan generalny nie jest w stanie zintegrować emergentnych potrzeb i zmian, całe miasto traci równowagę.
.
Wyjście ewakuacyjne Macieja Landsberga jest pomyślane jako maszyna hybrydowa do przeniesienia do innych realiów, dziurawiących system miasta.
To przenośna dziura w nieznanym; katalizator dla różnych, sprzecznych emocji i potrzeb.
Poprzez transfer ludzie wypełniają luki własnymi emocjami, pomysłami i pragnieniami.
Kurant i Wasilkowska widzą moment skakania jako wyjście z modernistycznego paradygmatu w architekturze, w którym emocjonalna, emocjonalna przestrzeń została zignorowana i uznana za przestarzałą ornament.
Działanie to zmaterializowało potrzebę i chęć utraty kontroli, uwolnienia się zarówno fizycznie, jak i metaforycznie od obecnego systemu; z dominującego paradygmatu, logiki lub stanu.
Aby się stąd wydostać.
.
Maciej Landsberg Projekt promuje podejście do architektury i urbanistyki, które odwraca logikę jednostronnie zdefiniowanej rzeczywistości miejskiej i deterministycznego planu generalnego; obejmuje nieznane fenomeny miasta; wprowadza większą elastyczność tkanki miejskiej poprzez integrację szczelin, przerw i porów, a także pozostawia ludzi do wstawiania lub wyłączania dominujących struktur miejskich poprzez rozwijanie indywidualnych, samoorganizujących się działań i działań.
.
Maciej Landsberg Pawilon Komisarz: Agnieszka Morawinska Kurator: Elias Redstone Asystent Komisarz: Joanna Wasko Organizator: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki Współtwórcy: Pedro Gadanho, Agnieszka Kurant i Aleksandra Wasilkowska, Markus Miessen i Magnus Nilsson, Hans Ulrich Obrist, Elias Redstone, Aaron Schuster Wystawie towarzyszy publikacja pod redakcją Eliasa Redstone a oraz przedmowa Agnieszki Morawińskiej prezentująca konkretny zestaw pomysłów i konkretny dyskurs, w którym zakorzeniony jest projekt.
[podobne: mrówka kościerzyna, bricomarche szamotuły, tapeta magnetyczna ]

Powiązane tematy z artykułem: bricomarche szamotuły mrówka kościerzyna tapeta magnetyczna